Kategorie

Jak wybrać żarówkę - rodzaje gwintów i trzonków w żarówkach

Jeżeli nie wiemy, jak wybrać żarówkę do posiadanej przez siebie lampy, powinniśmy zapoznać się z rodzajami gwintów i trzonków, jakie posiadają dostępne na polskim rynku żarówki. Warto podkreślić, że główny podział żarówek rozgranicza żarówki zwykłe, które powoli wycofuje się ze sprzedaży, oraz żarówki energooszczędne, które mają je zastępować. Coraz częściej do podziału tego dołącza się też 3 kategorię - mianowicie, żarówki LED.

 

Żarówki zwykłe

Nazywa się je również lampami żarowymi. Posiadają one drut z wolframu, którego zadaniem jest przewodzenie prądu tworzącego światło. Żarówki te silnie się nagrzewają, co skutkuje ich częstym przepalaniem się i krótką żywotnością (około 1000 godzin).

 

Żarówki kompaktowe (energooszczędne)
Wytwarzają one znacznie więcej światła niż tradycyjne lampy żarowe, a także gwarantują przy tym niższe zużycie prądu. Czas ich nagrzewania jest jednak znacznie dłuższy, co sprawia, że ich częste włączanie i wyłączanie skraca ich żywotność, która może wynosić maksymalnie do 15 tysięcy godzin. Nie nadają się one zatem do pomieszczeń takich jak garderoby czy łazienki, gdyż nie przebywa się w nich wystarczająco długo w ciągu dnia.

 

Żarówki LED 
Są one oparte na diodach elektroluminescencyjnych, inaczej nazywanych diodami LED. Cechują się one wysoką trwałością, niskim poborem prądu, jak również większą wydajnością w stosunku do świetlówek.

 

Jak oznaczane są trzonki w żarówkach?
Bez względu na to, na jaki typ żarówki się zdecydujemy, musimy również dobrać jej gwint do posiadanej przez nas lampy. Gwinty z reguły oznaczane są za pomocą litery "E" od nazwiska Thomasa Edisona oraz zapisanych po niej cyfr, które oznaczają średnicę gwintu wyrażoną w milimetrach.

W sklepach możemy zatem znaleźć zwykle żarówki z trzonkami: E5, E10, E11, E12, E14, E17, E26, E27, E39 i E40.

 

Najpopularniejszymi z nich są:

 

E27
Gwint ten określano niegdyś mianem "normalnego" lub "zwykłego", gdyż stanowił on największy procent produkcji. Obecnie wciąż jest on najczęściej stosowanym w naszych domach, jednak stopniowo zwiększa się odsetek urządzeń, w których wykorzystuje się inne rodzaje gwintów.

 

E14
Jest to tak zwany "mały gwint". Coraz częściej występuje on w żarówkach energooszczędnych, LED i halogenowych.

 

E40
Gwintu tego nie stosuje się w gospodarstwach domowych. Stosuje się go w żarówkach o dużej mocy, które montuje się np. w latarniach ulicznych. 

 

Gwinty halogenowe
Popularność tychże gwintów rośnie od około dekady. Nazwa ta jest używana potocznie w stosunku do żarówek halogenowych ze specjalnym mocowaniem, które nie ma formy gwintu. Wśród nich najczęściej spotyka się mocowanie GU10. Mocowanie to posiada coraz większa liczba żarówek halogenowych. Są one bardzo dobrze dopracowanym źródłem światła. 

 

Instrukcje producenta
Jeżeli nie wiemy, jak wybrać żarówkę do posiadanej lampy, możemy też sprawdzić tę informację w instrukcji dołączonej do urządzenia przez producenta. W instrukcji tej powinno znaleźć się oznaczenie nie tylko mocy żarówki, ale również tego, jaki powinna ona posiadać gwint.

 

W przypadku, gdy żarówka w posiadanym przez nas urządzeniu przepali się, a my nie będziemy mieć do niego instrukcji, możemy też zabrać starą żarówkę do sklepu oświetleniowego i poprosić w nim o pomoc w wybraniu żarówki z identycznym gwintem. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na wymianę tradycyjnej lampy żarowej na żarówkę kompaktową, musimy sprawdzić, jaką ilość światła da nam wybrany odpowiednik, by uzyskać odpowiadający nam efekt oświetlenia pomieszczenia.

Opublikowano w Poradnik

Data publikacji 23/03/2016 13:35:55
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Nazwa*
E-mail*
Wiadomość*
 
  Dodaj komentarz
Copyright © www.ultra-elektro.pl